Ako funguje slovenská stavebná spoločnosť v Nemecku?
Od roku 2005 majú slovenskí podnikatelia v stavebníctve plné právo poskytovať svoje služby svojim západným susedom bez väčších prekážok súvisiacich s nemeckou správou. Ak poskytujete stavebné služby v Nemecku alebo ak sa na to chystáte, prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa prevádzkovania slovenské stavebné spoločnosti v Nemecku.
Musí sa zaregistrovať slovenská stavebná spoločnosť u nemeckého finančného úradu Finanzamt a musí mať nemecké daňové číslo (Steuernummer)?
Slovenské spoločnosti pôsobiace v Nemecku by mali svoje aktivity v oblasti stavebných služieb v Nemecku oznámiť nemeckému daňovému úradu (Finanzamt).
Každý slovenský podnikateľ je spravidla povinný hlásiť výkon stavebných služieb v Nemecku a požiadať o Steuernummer (ekvivalent slovenského DIČ).
Ak chcete získať Steuernummer a Freistellungsbescheinigung (oslobodenie od stavebnej dane v Nemecku), musíte vyplniť príslušnú žiadosť a predložiť príslušné doklady preukazujúce správanie slovenských podnikov.
Čo je Freistellungsbescheinigung a čo je Bauabzugsteuer? Prečo môže zákazník v Nemecku odpočítať 15% z vystavenej faktúry?
Freistellungsbescheinigung, tj. Oslobodenie od dane zo stavebníctva, je osvedčenie vydávané pravidelne. Preukazuje nielen registráciu spoločnosti u finančného úradu Finanzamt, ale tiež, že firma nemá nedoplatky na daniach. Stručne povedané, Freistellungsbescheinigung dostane len tie spoločnosti, ktoré poskytli úradu požadované dokumenty a nie sú v omeškaní s platbami daní.
Freistellungsbescheinigung vyžadujú odberatelia v Nemecku.
Freistellungsbescheinigung by mali vlastniť všetci dodávatelia v Nemecku.
V prípade neexistencie Freistellungsbescheinigung je odberateľ povinný si ponechať 15% z čiastky faktúry a zaplatiť ju Finanzamt. Suma 15% odpočítaná z faktúry sa nazýva Bauabzugsteuer (daň zo stavby).
Varovanie! Ak vám odberateľ z vašej faktúry zadržal 15% Bauabzugsteuer z dôvodu chýbajúceho platného Freistellungsbescheinigung, vyžiadajte si na Finanzamut doklad o zaplatení tejto sumy (potvrdenie platby v papierovej podobe). Iba s týmto potvrdením platby vám môžeme pomôcť získať späť svoje peniaze !!!
Musí slovenská spoločnosť poskytujúca stavebné služby v Nemecku platiť daň v Nemecku a čo robiť, aby sa zabránilo platenia dane v Nemecku?
Ak sa chcete vyhnúť plateniu dane v Nemecku, musíte ako český podnikateľ dodržiavať dve nariadenia.
Prvé nariadenie sa týka dĺžky stavebných prác v Nemecku. V danom daňovom roku (od 1. 1. do 31. 12.) by slovenská spoločnosť nemala v Nemecku vykonávať stavebné práce dlhšie ako 180 dní, a to vrátane sviatkov a víkendov.
Druhé ustanovenie sa týka príjmov získaných v Nemecku. Súčet príjmov získaných v Nemecku nesmie prekročiť 70% celkového príjmu z hospodárskej činnosti spoločnosti. To znamená, že 30% príjmov musí získať slovenská spoločnosť mimo Nemecko.
Prekročenie jednej z hore uvedených prahových hodnôt má za následok povinnosť podľa práva EÚ podať daňové priznanie v Nemecku a ďalšie riadenie musí byť vedené prísne v súlade s nemeckým daňovým zákonom
Ako bude Finanzamt vedieť, že som pracoval v Nemecku dlhšie ako 180 dní alebo že som zarobil viac ako 70% môjho celkového príjmu v Nemecku?
Na túto otázku je jednoduchá odpoveď.
Doba práce a vaše osobné údaje sa dostanú na Finanzamt spolu s faktúrami, ktoré poskytne váš zákazník. Ten je uvedie ako svoje náklady pri vysporiadaní dane. Ak má finančný úradník málo informácií na faktúrach, zašle na Slovensko formuláre na vyplnenie, ktoré budú zamerané na overenie vášho daňového rezidentství podľa vyššie uvedených ustanovení.